IFK Hindås logo
IFK Hindås
Kamratskap utan gränser
F-11/12

Välkomna till F11/12

IFK Hindås F11/12 är ett lag präglat av gemenskap, ambition och fotbollstokiga tjejer! 

Är du sugen på provspel? Kontakta någon av ledarna ovan. 

Ni kan även hitta och följa oss på MinFotboll - Dela matchen - dela upplevelsen

Vinnare i Eskilscupen!
2026-08-03 11:17

I helgen spelades Eskilscupen – Sveriges näst största ungdomsturnering efter Gothia Cup. Det är en fantastiskt rolig och välarrangerad cup som vi deltagit i tidigare.

IFK Hindås ställde upp med två lag, ett med spelare födda 2010 och ett med spelare födda 2011. För att få ihop tillräckligt många spelare i båda lagen fick vi även äran att låna in fyra riktigt duktiga tjejer: Ella från Veberöds AIF samt Ellen, Minnah och Vera från Landvetter IF.

F2011 – nära A-slutspel

För F2011 började cupen på bästa sätt. I premiären mot Hovshaga tog laget en komfortabel seger med 4–0.

I den andra matchen väntade ett starkt IFK Fjärås, som senare skulle ta sig hela vägen till final. Vi bjöd upp till en riktigt bra match men lyckades inte hålla undan och förlorade med 1–3.

I den avslutande gruppspelsmatchen stod norska Berg IL för motståndet. Seger skulle innebära kvalspel till A-slutspelet och tjejerna tog kommandot direkt. Matchen slutade 4–0 och vi placerade oss som tvåa i gruppen!

I kvalmatchen väntade IF Elfsborgs regionala F15-lag. Det blev en jämn och välspelad match där ställningen gick från 0–1 till 1–1 och därefter 1–2. Vi jagade ett kvitteringsmål för att ta matchen vidare, men i slutminuterna tilldömdes Elfsborg en omdiskuterad straff. De utökade sin ledning och tog platsen i A-slutspelet.

Trots förlusten gjorde tjejerna en mycket bra match mot ett riktigt tufft motstånd.

I B-slutspelets kvartsfinal väntade Frillesås. Vi var taggade, men fick olyckligt ett tidigt baklängesmål. Laget svarade med att kvittera och var därefter både det bollförande och bättre laget. Trots flera möjligheter lyckades vi inte få dit det avgörande målet.

Matchen gick till straffar – och där hade vi tyvärr inte marginalerna med oss. Frillesås vann med 5–4 och vår femte raka strafförlust var ett faktum.

En väldigt bra genomförd cup av hela gänget, men med otur precis på målsnöret.

F2010 – hela vägen till guld!

Även för F2010 började cupen med seger. Laget vann premiären mot Adolfsberg med 6–0, följde upp med 4–0 mot Hossmo IF och avslutade gruppspelet med en stark 2–0-seger mot ett fysiskt Trelleborg.

I kvalmatchen väntade Fristad/Sparsör/Borgstena. Där spelade tjejerna hem en övertygande seger med hela 9–0.

A-slutspel!

Hjärnspöket från tidigare kvartsfinaler i Eskilscupen fanns där när vi ställdes mot HGH FC. Men laget visade återigen sin fina målform och en komfortabel seger med 5–1 gav oss en plats i semifinalen.

Där väntade återigen starka Trelleborg.

Semifinalen blev en fysisk match där Trelleborg framför allt försökte använda sin styrka. Vi lät dem knappt komma över halva planen, men hade samtidigt svårt att skapa riktigt rena avslut. Genom stort bollinnehav, tålamod och fint spel lyckades vi till slut sätta dit 1–0.

Segern var klar – IFK Hindås var i final!

I finalen väntade anrika FC Rosengård, en stark förening med många flicklag på hög nivå.

Det märktes att vi hade många matcher i benen. Vi orkade och vågade inte riktigt hålla samma höga press som tidigare i turneringen. Rosengård inledde i högt tempo och visade både snabbhet och teknik, men utan att skapa särskilt många klara målchanser.

Efter ungefär tio minuter började vi växa in i matchen och successivt ta över.

Den andra halvleken blev vår. Vi hittade nya krafter samtidigt som Rosengård började mattas. Vi flyttade fram pressen, skapade flera fina anfall och kom till många bra målchanser – men bollen ville inte in.

Med fem minuter kvar fick vi en hörna som letade sig hela vägen in i mål.

1–0 till IFK Hindås!

Rosengård försökte forcera under slutminuterna, men vi höll undan utan att släppa till några riktigt farliga chanser.

Guldet var i hamn!

Med sju raka segrar och en målskillnad på otroliga 28–1 visade lilla IFK Hindås ännu en gång vad laganda, gemenskap och en breddförening kan åstadkomma!

Det blev en fantastisk helg fylld av fotboll, skratt, tårar och framför allt kamratskap och minnen för livet.

Ett stort tack till alla våra supportrar och familjer. Utan er hade detta inte varit möjligt!

Gothia Cup!
2026-07-19 15:28

Äntligen fick tjejerna i juniorlaget chansen att vara med på Gothia Cup!

Vi åkte med samtliga spelare ur vår 11/12-trupp och med målet att ha kul, spela fin fotboll och möta nya spännande lag. 

Första matchen ställdes vi mot Hörby FF, och efter lite strävande start i första halvlek så kunde vi utöka vår ledning i andra till vinst med 4-1. Bra start på veckan!

Match nr 2 var mot Österåker United. Det snackades lite innan då ambitionsnivån på motståndarna verkade vara hög om man läste på deras hemsida. Även här tar vi kommandot och låter inte motståndarna komma till avslut. Vinst med 4-1 igen.

Klara för A-slutspel!

Match nr 3 blir en gruppfinal med engelska Schulz Coaching. En match som vi gör mer nervös än vad den egentligen bör vara. Men vi petar in ett mål och håller undan. Vinst med 1-0 och gruppetta!

130 lag med i vår klass i år vilket innebär långa slutspelsträd. Det blir 32-delsfinal och mot skånska FC Hessleholm. En match som blir ganska het och tuff men vi släpper inte till mycket bakåt. 1-0 i första halvlek och vi håller undan till vinst.

I 16 delsfinalen ställs vi mot norska Honefoss BK. Vi tar ett bra grepp i början av matchen och har många fina målchanser som vi tyvärr inte lyckas ta ledningen med. Istället får motståndarna straff med 20 min spelade, förvaltar straffen bra och utökar även ledningen till 0-2 strax innan halvlek.

Vi försöker forcera men Honefoss står upp bra med snabba mittbackar som stänger vårt djupledsspel. Det blir aldrig riktigt nära för Honefoss spelar bra cupfotboll och låter inte oss komma till några farliga avslut. Här blir det tyvärr uttåg för oss.

Men vi är nöjda med veckan som spelats. Topp 30 av 130 lag anmälda. Fotbollsmässigt gör vi inte den bästa turneringen, men det var aldrig heller ambitionen. Vi skapade fler fina minnen och gemenskap! 

Nästa cup blir Eskilscupen med lag anmälda i F10 och F11-klass. Hoppas vi ses där!

Stabilt spel=seger!
2026-05-28 07:35

Sista onsdagen i maj tog vi emot Lerums IS hemma på Fagervallen.  

 

Vi gör en fin laginsats den här kvällen och visar att vi vet hur vi skall spela vårt spel.

Vi gör 1-0 ganska tidigt av Olivia efter en fin genomskärare av Nora som Isabelle spelar in från kanten och Olivia skarvar in i mål. Vi har många fler chanser i första halvlek utan att riktigt komma in framför mål och trycka in bollen. Men vi spelar stabilt och Lerum får det svårt att skapa något etablerat spel. 1-0 står sig halvleken ut.

 

I andra fokuserar vi på att fortsätta med vårt spel och hitta spelvändningar vilket vi lyckas med och målen börjar komma:

2-0, Isabelle efter inspel av Olivia.

3-0, Wånge framspelad av Natalie.

4-0, Olivia smäller in bollen efter en fin framspelning av Natalie.

5-0, Natalie tar hand om en frispark utanför straffområdet som hon snyggt skjuter högt och otagbart för målvakten.

 

Det som är så roligt idag är att spelet sitter och vi fortsätter spela efter våra prioriteringar hela matchen igenom. Vi är stabila i vårt försvar och spelar effektiv framåt.

Sedan går vi runt på en hel del positioner. Wingbacks som spelar mittback, mittback som spelar innermittfält och innermittfältare spelar anfallare. Och ändå vet alla vad de skall göra.

 

Alla gör en mycket bra insats men en liten fjäder i hatten ges till Nora på innermittfältet. Trots att hon vart borta från fotbollen ett tag visar hon prov på ett stort spelsinne i både anfall och försvar 🌟

 

Vi tackar Lerums IS, domaren och publiken för en fin match!

 

Nästa match i denna serien spelas 8:e juni när vi tar emot Älvängens IK.

 

 

 

 

 

 

 

 

Fortsatt serieledning
2026-05-22 07:54

Under torsdagen åkte F2011/12 till Lindevi för match mot serie-tvåan Lindome 

En bra match mot ett bra motstånd. Lindome vill spela fin fotboll och lyckas ofta komma genom den fina press som IFK Hindås brukar leverera. Lindome visar verkligen varför dom ligger tvåa i serien.

Dock har vi en stabil backlinje som inte släpper upp dom över halva plan och Wilma i målet har väldigt lite att göra under matchen. 

Framåt så sätter Lindomes backlinje stopp för många av våra anfall. Men tillslut efter hörna suger Moa upp en andraboll som hon får iväg ett fint skott på. 
Moa kan även utöka ledningen i andra halvlek med ännu ett längre skott och vi kan kontrollera matchen och behålla serieledningen. 

Bra genomförd match, tuff med decimerat antal och enbart 2 avbytare, så många fick jobba hårt. 







Göteborgs Cup
2026-05-22 07:49

F2011/12 bjöd på målkalas och stark laginsats i Göteborgs Cup ⚽💙

Under Kristi himmelfärdshelgen deltog våra tjejer i F2011/12 i Göteborgs Cup – och vilken helg det blev! Fem matcher på tre dagar, massor av mål, härlig laganda och ett slutspel där vi var ytterst nära semifinal.

Turneringen spelades på naturgräsplaner i varierat skick, vilket gjorde det till en extra utmaning för alla lag. Trots det bjöd tjejerna på fint spel och visade stor vilja genom hela helgen. 

Gruppspel

IFK Hindås Vit – Vallens IF 2–1
Vi inledde cupen med en stabil seger där tjejerna snabbt hittade rätt i spelet. En tuff premiärmatch på svårspelat gräs, men laget visade lugn och kämpaglöd och kunde ta hem de första tre poängen.

Bagsværd Boldklub BB1 – IFK Hindås Vit 1–4
I den andra matchen lossnade offensiven ordentligt. Vi spelade med bra tempo, skapade många chanser och kunde kontrollera matchen stora delar av tiden. En stark laginsats där flera spelare klev fram.

IFK Hindås Vit – Union Bærum Kvinner 3 17–0
En match där allt stämde för tjejerna. Hög energi, fint passningsspel och många fina mål framåt. Laget fortsatte spela disciplinerat och respektfullt hela vägen trots stor ledning.

Torslanda IK – IFK Hindås Vit 1–5
I sista gruppspelsmatchen säkrade vi gruppsegern efter ännu en stark prestation. Tjejerna spelade med stort självförtroende och visade verkligen vilken utveckling laget tagit.

Med fyra raka segrar och en imponerande målskillnad vann vi gruppen och gick vidare till A-slutspelet.

Slutspel

Kvartsfinal: Lørenskog IF – IFK Hindås Vit 3–2 (efter straffar)
Tyvärr tog cupäventyret slut i kvartsfinalen, men tjejerna ska vara otroligt stolta över sin insats. Vi dominerade stora delar av matchen ute på planen och skapade många chanser, men fick inte riktigt utdelning. Matchen avgjordes till slut på straffar där marginalerna inte var på vår sida denna gång. Extra surt eftersom motståndarna senare gick hela vägen till final.

Sammanfattning

En väldigt bra cuphelg för våra F2011/12-tjejer med fint spel, stark lagmoral och många härliga minnen tillsammans. Att vinna gruppen, göra massor av mål och samtidigt visa så fin sammanhållning är något hela laget ska vara stolta över.

Stort tack till spelare, ledare och alla supportrar som stöttade laget under helgen! 💙👏

Klubbshop
Följ oss på sociala medier
Försäkring
Samarbetspartners